niedziela, 16 stycznia 2011

O Sakramentach cz, 4 - Bierzmowanie

 O Sakramencie Bierzmowania

 
  • Co to jest Sakrament Bierzmowania?
Sakrament Bierzmowania jest to Sakrament, ustanowiony przez Jezusa Chrystusa dla udzielenia osobnej łaski i darów Ducha Świętego, dzięki którym bierzmowany zyskuje siłę do wyznawania wiary słowem i uczynkiem jako doskonały żołnierz Chrystusa.
  • Co stanowi materię Bierzmowania?
Materię dalszą Bierzmowania stanowi krzyżmo, czyli olej z oliwek, mieszany z balsamem i przez Biskupa poświęcony; tym olejem udzielający Bierzmowania namaszcza bierzmowanemu czoło w kształcie krzyża i równocześnie wkłada na niego rękę; to namaszczenie zaś stanowi materię bliższą.

  • Co stanowi formę Bierzmowania?
Formę Bierzmowania stanowią słowa, które wymawia udzielający Bierzmowania, gdy przystosowuje materię Sakramentu: „ (Imię) Znaczę cię znakiem krzyża i umacniam cię krzyżmem zbawienia w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.
Kto udziela Bierzmowania?
Bierzmowania udziela zwyczajnie Biskup, w nadzwyczajnych zaś wypadkach kapłan, któremu władza kościelna dała na to pozwolenie.
  • Prócz Chrztu i stanu łaski czego jeszcze potrzeba temu, kto przyjmuje Bierzmowanie?
Prócz Chrztu i stanu łaski ten, kto przyjmuje Bierzmowanie, jeżeli jest w pełni używania rozumu, winien znać główne tajemnice wiary i inne prawdy, które się odnoszą do tego Sakramentu.
  • Co się dzieje, jeśli ktoś przystępuje do Bierzmowania w stanie grzechu śmiertelnego?
Jeżeli ktoś przystępuje do Bierzmowania w stanie grzechu śmiertelnego, popełnia grzech świętokradztwa, ale Sakrament jest ważny, a bierzmowany tylko wtedy dostępuje łaski, gdy uzyska odpuszczenie grzechów albo przez żal niedoskonały w połączeniu z Sakramentem Pokuty, albo przez żal doskonały z postanowieniem przystąpienia do Sakramentu Pokuty.
  • W jakim wieku udziela się Bierzmowania?
Chociaż w Kościele łacińskim udzielanie Bierzmowania odkłada się stosownie mniej więcej do siódmego roku życia, można go przecież udzielać także wcześniej, jeżeli albo dziecku zagraża niebezpieczeństwo śmierci, albo udzielający Bierzmowania dla słusznych i ważnych powodów uzna to za wskazane.
  • Czy Bierzmowanie jest bezwzględnie potrzebne do zbawienia?
Bierzmowanie nie jest bezwzględnie potrzebne do zbawienia, nie wolno go jednak zaniedbywać, jest ono bowiem środkiem, żeby łatwiej i pełniej dostąpić zbawienia.


Opracowanie/pogrubienia: za "Katechizm Katolicki", Piotr Kard. Gasparii, Warszawa 2000, por. nr 363-370

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz